נשמח לעמוד לשירותכם ולייעץ בכל עת!

ניקוי חניכיים עמוק / הקצעת שורשים

ההמלצה של רופאי השיניים וכולנו מכירים אותה, היא לבצע אחת לחצי שנה טיפול אצל שיננית להסרת אבנית. יש מקרים בהם הטיפול הזה לא מספיק, ויש צורך לבצע ניקוי חניכיים עמוק, הקרוי “הקצעת שורשים”. על הטיפול, כיצד הוא מתבצע וכל מה שחשוב לדעת, במאמר שלפניכם.

מהו ניקוי חניכיים עמוק – הקצעת שורשים?

לעיתים קרובות, צחצוח שיניים לא מצליח להסיר את כל האבנית שמצטברת בפה. שכבת האבנית על גבי השן, יכולה להזיק לשן, לייצר מצע נוח לחיידקים ו”לסייע” לחיידקים להגיע לחניכיים. משלב זה ועד למחלת חניכיים הדרך קצרה, ולכן אנו מקפידים לנקות את השיניים אצל שיננית על מנת להסיר את האבנית שהצטברה, ולשמור על בריאות השיניים שלנו.

מסתבר שישנם מקרים בהם יותר מדי אבנית ולכלוכים נוספים הצטברו בשיניים, ולא ניתן להסיר אותם בטיפול רגיל של הסרת אבנית. במקרה כזה, על מנת לשמור על הפה ובריאותו, מומלץ לבצע ניקוי חניכיים עמוק, אשר נקרא גם הקצעת שורשים. הטיפול הזה נעשה בהרדמה, וחשוב להוסיף כי יש צורך בצילומי סטאטוס מקביליות כדי לזהות מוקדי אבנית תת חניכית.

מה ההבדל בין הסרת אבנית לבין ניקוי עמוק?

טיפול להסרת אבנית הוא טיפול אשר ברוב המקרים מתבצע ללא הרדמה. ניקוי חניכיים עמוק, הקצעת שורשים, דורש הרדמה וחשוב לציין כי ברוב המקרים מדובר בטיפול הנחלק לשני מפגשים – בכל מפגש מורדם חצי פה ונעשה בו ניקוי עמוק. כלומר, קודם כל ההבדל הוא מבחינת טיפול ללא הרדמה ועם הרדמה, וכמובן, ההבדל השני הוא בעומק הטיפול.

ניקוי חניכיים עמוק מנקה את כל הפה, השיניים, החניכיים, ביסודיות. לא תמיד יספיקו שני טיפולים, לעיתים יידרשו יותר.

מה חשוב לדעת לגבי ניקוי עמוק?

חשוב לדעת כי אומנם לא מדובר בטיפול שורש, עקירה וטיפול שיניים מורכב, אבל כן מתבצעת הרדמה של חצי פה וזה בהחלט משפיע עלינו. כדאי לשים לב שמה שאנחנו קובעים לעצמנו לאחר הטיפול הוא משהו שנרגיש נוח להגיע אליו עם חצי פה מורדם. ההרדמה עוברת תוך שעתיים שלוש.

דבר שני שחשוב לדעת, וכאן ההתייחסות היא בעיקר למי שסובל מחרדה דנטאלית. מדובר בפרוצדורה שאורכת כמעט שעה, כולל ההרדמה וההמתנה להרדמה. יכולה להיות רגישות קלה בשיניים ביום של הטיפול ואולי גם מספר ימים לאחר הטיפול.

לעיתים יכולה להיוותר תחושה של רגישות לקור בשיניים, זה לוקח כמה ימים וחולף. במידה ולא חלף, מומלץ כמובן לפנות לרופא השיניים.

כיצד תתכוננו לטיפול?

מה שחשוב לדעת הוא שהטיפול אורך כשעה, וכולל הרדמה של איזור נרחב של הפה, בהתאם לרגישות של המטופל. ברוב המקרים מדובר בסדרת טיפולים של בין שניים לארבעה על מנת לבצע את הניקוי חניכיים עמוק כמו שצריך. דבר נוסף שחשוב לציין הוא שעל מנת לבצע את התהליך כמו שצריך, המטופל יקבל המלצות מהשיננית או מרופא השיניים לאביזרים משלימים שמסייעים לשמור על בריאות הפה, חשוב מאוד לנקות את הפה עימם באופן קבוע לאחר הטיפולים, על מנת לשמור לאורך מקסימום זמן על יעילות הטיפול.